Yarbaşı’nda Kağıt Rölyef Sergisi Açıldı

Yarbaşı’nda Kağıt Rölyef Sergisi Açıldı

Kâğıt Rölyef Sanatı sergisi Yarbaşı Beldesi Karacaören Kültür Evi’nde açıldı.21.06.2018 00:00
Osmanlı’nın eski adı “kat’ı” olarak bilinen kabartma sanatı günümüzdeki adıyla rölyef, Yarbaşı’nda düzenlenen sergi ile katılımcıların beğenisine sunuldu.  
Belde ve Düziçi İlçesi’nde bir ilk olan kâğıt rölyef sergisi 150 eseriyle sergiye katılan kişilere üç boyutlu resim deneyimini yaşatıyor. Kâğıt Rölyef Sanatı Öğretmeni Fatma Kök ve beraberinde ki 12 öğrencisinin yaptığı birbirinden farklı üç boyutlu kabartma çalışmalar katılımcıların büyük beğenisini topladı. 
Serginin açılışını yapan Yarbaşı Belediye Başkanı Mustafa Önal “İlçede ilk defa gördüğümüz kâğıt rölyef sanatı gerçekten de profesyonelce yapılmış bir çalışma. Bu işin yaygınlaşmasını temenni ediyoruz. Belediye Olarak verdiğimiz destek ile bu sanatı yaşatacağız. Yarbaşı adına bu sergilerin açılışı bizler için çok önemli, bu yüzden eserlerde emeği geçen herkesi kutluyorum.” dedi.  
Sergide yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi veren Kâğıt Rölyef Sanatı Öğretmeni Fatma Kök “Yarbaşı Belediyesi ve Halk Eğitim Müdürlügü desteğiyle ilk kursumuzu geçen yıl Aralık ayında başladık. 7 aylık bir süreçte bu çalışmaları gerçekleştirdik. Yapılan her tablo zorluk derecesine göre farklı sürelerde oluyor. Bir manzara resmi 20 ile 1 ay sürüyor. Gerçekten çok büyük bir emek istiyor. Yaptığımız bu tabloların değeri 200-500 TL arasında değişiyor. Resimlerimizin malzemelerini burada bulabiliyoruz.Ama resimlerde kullandığımız kâğıtları internetten sipariş veriyoruz. Burada kısacası kabartma sanatı yapıyoruz. Yapılan bu tablolardan kursiyerlerimiz aile bütçelerine de katkı sağlıyor.” dedi. 

Sergi Yarbaşı Beldesi Karacaören Kültür Evi’nde (Eski İlkokul) 24 Haziran 2018 tarihine kadar açık kalacak.

Kaynak: Ali Önal-Düziçi Haber - www.duzicihaber.com

Diğer DÜZİÇİ HABERLERİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.