Halk Hikayeleri

18 Temmuz 2012 17:24
Halk Hikayeleri

Halk Hikayeleri

Halk hikayelerimiz, halk kültürünün temel taşları, anlattıkça hafızaların tazelendiği, olayları anlatarak nesilden nesilenaktarılan anlatıldıkça tazeliğini koruyan sevdanın yeniden yaşanmasını sağlayan, Türk Halk Edebiyatımızın ana unsurlarından biridir hikayelerimiz.
Kimi zaman, yaşanmış acı bir hadiseyi, kimi zaman, bir sevdayı, bir aşkı, kimi zaman doğal bir afeti, kimi zaman bir kahramanlığı anlatır hikayelerimiz. Yaşandığında toplumun hafızasında ne kalmış ve toplum ne kadar bu hikayeye katılmışsa anlatarak geleceğe aktarmak suretiyle yaşatır hikayeleri. Nesiller geçtikçe anlatılıyor ve anlatıldığında insanlar hikayede kendilerini bulabiliyorlarsa hikayeler tazeliğini koruyor demektir.
Geçmişteki kahramanlıklara ne kadar örnekse Köroğlu hikayeleri o kadar örnektir Arzu ile Gamber, Şirin ile Ferhat unutulmaz sevdalara. Haksızlığa haykırışı Dadaloğlu’nda, aşkı sevdaya rağbeti Karacaoğlan’da dile getirir hikayelerimiz.
Dedem Korkut’un destanları binlerce yıldır anlatılıp durur Türk tarihinde.
Halk hikayelerimizde ve onun kahramanları olan Aşıklarımızda ve Halk Ozanlarımızda Türk dili bozulmadan kullanılmıştır.
 
Halk hikayelerimiz, Osmaniye ve yöresinde yaygın olarak varlığını sürdüren geleneklerimizin başında gelmektedir. Özellikle yaşanmış olayları konu alan Halk hikayelerimiz, genellikle Türkülerin hikayesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır.
Osmaniye ilinin Düziçi ilçesine bağlı köylerde varlığını sürdürse de günümüzde halk hikayesi anlatan ve türkülerini okuyan Ozan, Baskı az sayıda kalmıştır. Bunların başında Çitli köyünde yaşayan Aşık Karayiğit Osman ilk akla gelendir. Öksüz Ali, Elneylioğlu, Garip gibi yörede bilinen Halk hikayelerinin icrası konusunda uzman olan Osman İper sanatın son aşamasına geldiğini, yaşının ilerlemesi ve düğün geleneklerinin değişmesinden çok etkilendiğini, artık ozanlık yapmak istemediğini belirtmektedir.
 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle