Hastalıktan Ari İşletme Sayısı Artıyor

16 Ağustos 2019 10:37
Hastalıktan Ari İşletme Sayısı Artıyor

Düziçi İlçesinde İsmail ELA'ya ait hayvancılık işletmesi sertifika için gerekli tüm işlemlerden geçerek "Hastalıktan Ari İşletme Belgesi" almaya hak kazandı.

Hayvanlardan insanlara bulaşabilen (zoonoz) hastalıklardan halk sağlığının 
korunması amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan "Ari İşletme Desteklemesi" projesi kapsamında Düziçi İlçesinde İsmail ELA'ya ait işletme 'Hastalıktan Ari İşletme' sertifikası almaya hak kazandı.

Ari İşletme; "Karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik ve hijyenik şartlara tüm hayvanları şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıklardan ari işletme denilmektedir."

Bu hastalıklar halk sağlığı açısından büyük risk teşkil etmektedirler. 2010 yılı itibarı ile Avrupa Birliği ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ortak proje başlatarak ülkemizdeki hayvancılığı daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir hale getirmek için Hastalıktan Ari İşletme sertifika programına başlamışlardır. Hastalıktan Ari İşletme Sertifikasına dair bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam "Proje kapsamında, işletmeler 6 ayda bir tam teşekküllü sağlık taramasından geçirilir, bağımsız laboratuarla tarafından her hayvandan alınan kanlar analiz edilir, tüm sonuçlar temiz çıktığı taktirde işletme "Hastalıktan Ari İşletme Belgesi" almaya hak kazanır ve işletmedeki her hayvan devlet tarafından maddi olarak desteklenir." ifadelerinde bulundu.

Düziçi İlçesinde İsmail ELA'ya ait hayvancılık işletmesi sertifika için gerekli tüm işlemlerden geçerek "Hastalıktan Ari İşletme Belgesi" almaya hak kazandı. İşletme bundan sonra da çiğ sütün arzı için de Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda biriminden uygunluk belgesi alarak piyasaya çiğ süt satışı yapabilecek. Ayrıca işletme Tarımsal Desteklemelere ilişkin 26/02/2018 tarih ve 30044 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2018 yılında yapılacak Tarımsal Desteklemelere ilişkin Bakanlar Kurulu kararı kapsamında 100 başa kadar düve alımında % 30'u kadar desteklemesinden yararlanmak isteyen yetiştiricilere düve tedariki yapabilecektir. İsmail ELA ile beraber İlimizdeki Hastalıktan Ari İşletme sayısı ikiye yükselmiştir.

İsmail ELA’ya ait Damızlık Düve Üretim Merkezi Bakanlığımızın destekleriyle Mart ayında hizmete açıldı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle