Ömer Faruk MENCİK YILMAZ

16 Ocak 2013 00:00
Ömer Faruk MENCİK YILMAZ

Toplum Bilimci ve yönetmen

1974`te H.Ü. Sosyoloji ve İdare Bölümü`nü yüksek lisans tezi ile bitirdim. 1976 yılında yapımcı yönetmen olarak TRT Kurumu`na girdim. Drama, belgesel, eğitim, tanıtım, müzik, çocuk ve gençlik konulu bin kadar radyo ve televizyon yayını gerçekleştirdim. 1978`de TRT`nin ilk yönetmenlerinden Tuncay Öztürk`ün Jack London`dan uyarladığı Ateş Yakmak adlı siyah beyaz dramada yapımcı olarak çalıştım.
Film Çekoslovakya`nın Karlovy Vary Film Festivali`nde Özel Ödül kazanmıştır. 1979`da Tarık Buğra`nın İbiş`in Rüyası adlı romanından uyarlanan ve Sırrı Gültekin tarafından yönetilen on bölümlük dizinin yapımcılığını üstlendim. Dizi 1980`de Milliyet Gazetesince En İyi TV Dizisi Ödülü almaya hak kazanmıştır. 1980`de Metin Erksan`ın yazıp yönettiği Preveze 1538`in yapımcılığını yaptım.
1986`da Ürdünlü yönetmen Adnan Ramahi ile Miras adlı sekiz bölümlük bir belgeselde yapımcı olarak görev aldım. 1983`te ilk GAP belgeselini çektim.
GAP TV Sorumluluğu ile Çocuk ve Gençlik Programları Müd. Yrd. ve TBMM TV Birim Amirliği görevlerinde bulundum. 2002`den beri emekliyim. 12 ülke gezdim. İngilizce bilirim. Sürekli Basın Kartı sahibiyim.
 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle