Osmaniye’de Beyaz Bayraklı okul sayısı artıyor

Son Güncelleme : 24 Ekim 2019 12:10
Osmaniye’de Beyaz Bayraklı okul sayısı artıyor

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı imzalanan “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü” kapsamında Osmaniye’de Beslenme Dostu Okullar Programı düzenlendi.

Sertifika törenine İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Ablak, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri katıldı.

29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okullar Programı” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması hedefleniyor.

Programda Sağlık Bakanlığı ile ilgili tamamlanacak olan aktiviteler arasında; “2.Sağlıklı yaşam kültürünün desteklenmesi kapsamında kronik hastalıklar ve risk faktörlerinin azaltılarak güçlü gelecek için sağlıklı nesiller oluşturulması” maddesi kapsamında “Beslenme Dostu Okul sayısının arttırılması” yer alıyor. 

Osmaniye’de Beyaz bayraklı okul sayısı 209 olduğu açıklanırken toplam Beslenme Dostu Okul, sayısı 125 olduğu kaydedildi.

 Osmaniye genelinde Beslenme Dostu Okul Oranı %60 olarak açıklanırken 2017 yılında 12 okul, 2018 yılında 21 okul, 2019 yılında 92 okul Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazandığı kaydedildi.

Beslenme Dostu Okullar Programında sertifikaları Rahime Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda yapılan bir törenle Okul Yöneticilerine takdim edildi.  

e-Haber Ajansı (e-ha)

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle