Düziçi Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma derneği Başkanı İsmet TOPAL dernek binasında 03.01.2023 de akşam saat: 19.30 da düzenlediği basın toplantısında; Özellikle zeytin bahçelerimizde Çinko, bor ve kükürt mutlaka kullanılmalıdır. Dedi.

Düziçi Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma derneği Başkanı TOPAL; Özellikle zeytin bahçelerimizde Çinko, bor ve kükürt mutlaka kullanılmalıdır.
Zeytin ağaçlarımızda Borun faydaları; Büyümeyi etkileyen hormonların oluşumunda, kök gelişiminde, tomurcuk ve çiçek oluşumunda artış sağlar. Zeytin ağaçlarında meyve sayısını artırır, Daldan düşen meyve sayısını en aza indir. Bor noksanlığında ise, yapraklarda meyvelerde doku ve şekil bozukluğu, gövde merkezinde çatlama ve çürümeler meydana gelebilir. Döllenme ve meyve tutumu azalır.
Zeytin ağacımızın çinko ihtiyacı; Miktar olarak diğer besin maddelerinden düşük olmakla birlikte, eğer toprakta çinko noksanlığı varsa, diğer tüm besin elementleri yeteri miktarda bulunsa bile verim düşük olacaktır. Azot ve çinko bitki bünyesinde ortaklaşa çalışarak bodur ve cılız gelişimi önlerler, bitkilerde kuru madde artışını sağlayarak optimum büyüme ve gelişme meydana getirirler.
Kükürdün bitkilere ve özellikle zeytin ağaçlarımıza faydaları; Bitkilerde verim artışını sağlayarak daha kaliteli ürün elde edilir. Bitkiler için önemli bir besin maddesidir. Bazı mantar hastalıklara ve zararlara karşı doğal bir ilaçtır. Bitkinin hastalıklara, Susuzluğa ve kuraklığa karşı direncini arttırır. Bitkinin soğuğa karşı dayanıklılığını arttırır. Topraktaki kireci kırar ve ayrıca tuzluluğu önler. Toprağın PH’ını düzenler. Bitkinin kök ve gövdesini güçlendirir. Tepe ve kök gelişimini sağlar. Toprağa kükürt uygulanması durumunda fosfor ve diğer iz elementlerin alımını kolaylaştırır ve verimi artırır.
TOPAL, Konuşmasında söyle dedi; Ziraat mühendisi ve üniversitelerdeki hocalarımızla yaptığımız görüşme ve analiz sonucunda, Bahçelerimizde, bor ve çinko eksikliği ve Kükürt atılmayan bahçelerde verimin oldukça düşük olduğunu görülmektedir. Bizde Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma derneği olarak. Zeytinde, bor, çinko ve kükürt gibi bitki besin elementlerinin toz halinde gübre gibi topraktan verilmesi için, çalışmalar yaptık. İnşallah bu elementleri yakında isteyen üreticilerimize getireceğiz. Bütün üreticilerimiz, meyve bahçelerinde, bor ve çinko elementini mutlaka kullanmalıdır. Destek sizden güzel hizmetler bizden diyor, şahsım ve derneğimiz adına, 2023 Yılının ilçemizde verimli geçmesini yüce mevla’dan temenni ediyorum. Toplantımıza katılan herkese sonsuz teşekkür ediyor, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum. diye konuştu.