Savaş, yaptığı açıklamada, hava yollarında oluşan kronik iltihabi durumun, hava yolu düz kas dokusunun artışına ve hava yolu duvar kalınlığının artmasına sebep olduğunu kaydederek, “”Hava yollarını çevreleyen düz kasların kasılması sonucu küçük hava yollarında daralma, mukus üretiminde artış olur. Bunun sonucu olarak da öksürük, balgam, hışıltı, nefes darlığı ortaya çıkar. Bu belirtilerin çok şiddetli görüldüğü ve nefes almakta çok zorlanıldığı duruma astım atağı (astım krizi) denir” dedi.
Savaş, astımın ortaya çıkmasını kolaylaştıran etkenleri şöyle sıraladı:
“-Ailesinde özellikle anne, baba veya kardeşlerinde astım veya alerjik hastalık olanlarda astım daha sık görülür.
-Çocuğun erken (preterm) doğması ve bebekliğinde sık bronşiolit atağı geçirmiş olması
-Başta sigara dumanı olmak üzere cila, boya gibi tahriş edici gazlar
-Ev içi ev dışı allerjenler (ev tozu akarları, mantar sporları, hayvan tüy ve epitelleri ve polenler gibi allerjenler)
-Virüslerin yol açtığı solunum yolu enfeksiyonları
-Hava kirleticileri ve endüstriyel gazlar”
ASTIMIN İKLİM VE MEVSİMLERLE İLİŞKİSİ VAR MI?
Astımın sıcak ve nemli iklimlerde daha sık görüldüğüne dikkat çeken Savaş, şöyle devam etti:
“Astım hastalığı hava kirliliğinin yoğun olduğu sanayileşmiş kentlerde yaşayanlarda daha sık görülmektedir. Bizim ülkemiz için Karedeniz ve Marmara bölgesinde hastalık sık görülmektedir. Buna karşın iklimi kuru olan yüksek rakımlı yerlerde daha az görülür. Mevsim olarak en sık kış ve ilkbahar aylarında görülür. Kış aylarında hava kirliliği ve solunum yolu enfeksiyonu artmakta, ilkbaharda polenlerde artış olmakta ve astım sıklığını artırmaktadır.
Sigara içilmesi, astımlı hastalarda hastalığın kontrol altına alınmasını zorlaştırmakta ve atakların sıklığını artırmaktadır. Çocuklar yönünden evde baba veya annenin sigara içmesi, astımın ortaya çıkmasına ve kötüleşmesine yol açan ciddi bir tehlikedir. Çocukluk astımını kontrol altına almanın ve önlemenin ilk koşulu evde başka odada da olsa sigara içilmemesidir.
Alerjik hastalıklarda ve astımda ailevi bir yatkınlık olduğunu biliyoruz. Anne veya babadan biri allerjikse, çocuğun alerjik olma ihtimali yaklaşık %25, hem anne hem de baba allerjikse bu ihtimalin yaklaşık %50 olacağını söyleyebiliriz. Ancak bu bilgilerden alerjik hastalıkların mutlaka ailevi olacağı sonucu çıkarılmamalıdır. Ailesinin hiçbir bireyinde alerjik hastalık bulunmayan çocuklarda da alerjik hastalık görülebilir.
Hasta yakınlarının çok kaygılandığı konulardan biri de astımın kendilerine veya çocuklarına bulaşma kaygısıdır. Bugün kesin olarak biliyoruz ki, astım bulaşıcı bir hastalık değildir. Astımlı bir hasta ile aynı ortamda yaşamak sağlıklı insanlar için bir sakınca taşımaz. Bu hastalıklardan uzak durmaya çalışmak onların kırılmalarına ve üzülmelerine sebep olur.”
EHA