Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Osmaniye’nin Hasanbeyli ilçesinde taşkın zararlarına karşı çalışmalar yapıldığını bildirdi.
Balta, yaptığı açıklamada, yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için çalışma yürütüldüğünü belirtti.
DSİ olarak can ve mal kayıplarını minimum seviyeye indirmek için mücadele edildiğini aktaran Genel Müdür Mehmet Akif Balta, “Osmaniye Hasanbeyli’de çalışmalarını tamamlamış olduğumuz ‘Almanpınarı, Mescit ve Küçükdere Dereleri 1. Kısım Islahı İşi’ ile yaklaşık beş bin vatandaşımızın yaşadığı bu güzel ilçemizi olası taşkın zararlarına karşı güvence altına aldık” dedi.

Projenin ayrıntılarına da değinen DSİ Genel Müdürü; “Çalışmalar kapsamında; Mescit Deresi’nde 4 adet menfez, 35 adet betonarme şut ve 1215 metre ana kolda, 60 metre yan kolda olmak üzere toplam 1275 metre kargir duvarlı kanal yapılmıştır. Ayrıca boğulmaların önüne geçmek maksadıyla yaptığımız korkuluk çalışmaları da tamamlanmıştır” dedi.

Yatırımlar Devam Edecek

DSİ yatırımlarının devam edeceğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Hasanbeyli’de ikamet eden kıymetli vatandaşlarımız tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanan çalışmanın ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Osmaniye’de de tüm DSİ yatırımlarımız birer birer hayata geçirilmeye devam edecek. Tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkarak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak adına yapılan çalışmaları önemsiyoruz” diye konuştu.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruyoruz
Tüm dünyada olduğu gibi, Ülkemizde de küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği sonucunda yağış rejiminde yaşanan düzensizliklerin, can ve mal kaybına sebebiyet veren afetlere neden olduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, vatandaşların derinden etkileyen bu üzücü hadiselerin önüne geçilebilmesi maksadıyla yurdun dört bir yanında çalışmaların kararlılıkla sürdürüldüğünü vurguladı.