Düziçi’nde elde edilen sütün verimini ve kalitesini artırmak için 600 rakım ve üzeri Çitli, Çotlu, Gökçayır, Kuşçu, Sögütlügöl, Yenifarsak, Yeşildere ve Yeşilyurt köylerinde Düziçi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında yüzde 70’i Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (İFAD) Başkanlığından hibe destekli, yüzde 30’u yetiştiricilerden karşılanmak üzere alınan Süt Sağım Makinesi, Küçükbaş Kırkım Makinesi, Yem Ezme Makinesi, Yem Kırma Makinesi, Arıcılık Alet ve Ekipmanı, Krema makinesi, Pülverizatör, Motorlu tırpan makinası, Motorlu çapa makinası, Düziçi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde dağıtıldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Soner Çerçi .yaptığı açıklamada, Kırsal dezavantajlı kırsal alanlar projesi kapsamında bugün 600 rakım ve üzeri 8 köyümüze makinelerimiz teslim edildi. Bu Proje ili İlçemize 310 bin Tl hibe desteği gelmiş oldu.

Çerçi Yaptığı açıklamanın devamında, projeyi ilimize, ilçemize, ülkemize kazandıran özellikle sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’e, Osmaniye milletvekillerine, Osmaniye valisi Erdinç Yılmaz’a, ilçe kaymakamı Mutlu Almalı’ya ve il tarım ve orman müdürü Recep Bulut’a teşekkür ettiğini belirtirken tüm çifçilere hayırlı olmasını diledi.

Düziçi’li Satıcılardan Ürün Alındı
İlçe de hizmet veren Martoğlu Tarım ve Yaşlar Tarım Marketten alınan, makinelerin %95’nı Türk malı.

Gökçayır köyünden Bünyamin İyi, “Köy, köy gezdiler, okullarda, camiilerde toplantı yaptılar. Devletimizin %70 hibesiyle bize makine kazandırdılar. Daha önce genç çifçi projesinde 35 Keçi almıştım şuan 100’den fazla keçim var hayvanlarım için yem ezme makinesi aldım” ifadelerini kullandı. Haber: Ersin Şimşek