Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Mehmet Fatih Erbakan, Osmaniye’de partililer ve STK temsilcileri ile iftar programında bir araya geldi.

İl Başkanı Adem Cingöz, Zümrüt Tesislerindeki programda yaptığı açılış konuşmasında Genel Başkan Erbakan’ı ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Katılımcıların Ramazan ayını kutlayan Erbakan, konuşmasında deprem ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında görüşlerini paylaştı.

Yaraların birlik beraberlikle sarıldığını anlatan Erbakan, “Depremler Allah’ın takdiridir, kaderi ilahidir. Buna hepimiz iman etmişiz. Allah’tan gelmektedir. Bir imtihandır. Fakat bununla birlikte Cenabı Allah bizlere tedbir almayı da emretmiştir. İlim var, akıl var, düşünme kabiliyeti var. Bütün bu nimetlerin sonucu olarak da Allah, tedbir almayı da şart kılıyor” dedi.

Erbakan, Türkiye’de TUİK'in verilerine göre yapı stoğunun %55'inin kaçak yapılar, %60'ının 20 yaşın üzerinde, yüzde 40'tan fazlasının da güçlendirilmesi gereken yapılan olduğuna dikkat çekti.

Sağlam zemin, sağlam bina kuralına kesinlikle uyulması gerektiğinin altını çizen Erbakan, şöyle devam etti:

“Zayıf yapıların güçlendirilmesi, dönüştürülmesi gerekmektedir. Özellikle riskli bölgelerde rant uğruna çok katlı yapılara göz yumulmaması lazım. Yine bununla birlikte deprem vergilerinin yerli yerinde kullanılması gerekir. Özellikle deprem bölgelerindeki şehirlerimiz başta olmak üzere İstanbul’da deprem toplanma alanlarımızın mutlaka hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu toplanma alanlarında konteynırların hazır bir şekilde olması, içerisinde gerekli yaşam malzemelerinin hazır bir şekilde tutulması son derece büyük önem arz ediyor. Kolon kesme cezalarını artırılması gerekiyor. Rant öncelikli değil, insan öncelikle bir zihniyetin hakim olabilmesi için ahlak ve maneviyat şuuruna sahip olmak lazım. Rant uğruna çok katlı bina yapılıyor, malzemeden çalınıyor, rüşvet aldığı için denetim raporunu uygun veriliyor, rant uğruna, uygun olmayan sulak zeminleri imara açılıyor, bunların olmaması için dünyacı değil ahiret öncelikli nesiller yetiştirilmesi lazım”

Erbakan, Doğal Afetlerle Mücadele Bakanlığı'nın kurulması gerektiğini depremin ilk anından itibaren söylediklerini anımsattı.

Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu anlatan Erbakan, “Seller, orman yangınları, depremler fay hatları bunlar ülkemizin bir gerçeğidir. Böyle bir ülkede yaşıyoruz. Bu sebeple doğal afetlerle mücadele bakanlığı olması gerektiğini söylüyoruz. AFAD elbette ki vardır ancak bu afet öncesinde ve afet sonrasında yaşanan süreçlerde yaşanan aksaklıkları hep birlikte gördük” diye konuştu.

Yaklaşan seçimlerin önemine değinen ve Yeşil Sol Parti'nin seçim bildirgesini eleştiren Erbakan, "Altılı masaya, yedili masaya 85 milyon milletimiz, 14 Mayıs'ta sandıkta en güzel cevabı verecektir." dedi.

Parti olarak ülkeyi, milleti böyle bir zihniyete teslim etmemek üzere bu seçimlerde Cumhur İttifakı'nda yerlerini aldıklarını belirten Erbakan, partilerini 21 yıl aradan sonra en güçlü şekilde meclise taşıyacaklarını ifade etti.

AK Parti'yle yapmış oldukları mutabakattaki prensipleri bir an olsun unutmayacaklarını aktaran Erbakan, "Hayra motor, şerre fren olma fonksiyonumuzu mecliste çok daha güçlü bir şekilde yerine getireceğiz. Mecliste milletimizin sesini çok daha etkili bir şekilde duyuracağız." diye konuştu.

Konteyner kentte depremzedeleri ziyaret eden Erbakan, ayrıca depremde eşini ve 4 çocuğunu kaybeden Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit dul ve Yetimler Derneği Şube Başkanı İsmail Kaba’yı ziyaret ederek başsağlığı diledi.

Haber: Ümit KAHRAMAN