HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, afet bölgesine yaptığı ziyaretler kapsamında Osmaniye’ye geldi. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda kalan depremzede vatandaşları ziyaret eden Yapıcıoğlu, geçmiş olsun dileklerini iletti. Depremde yıkılan binaların enkazlarını da ziyaret eden Genel Başkan Yapıcıoğlu, HÜDA PAR İl Başkanlığı binasının da ağır hasar almasından dolayı İl Başkanı Osman Aslan’a geçmiş olsun dileklerini iletti. 
Çadırkentte kalan vatandaşları ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Yapıcıoğlu, 12 ayrı ekiple depremden etkilenen 11 ili ziyaret ettiklerini söyledi. Yapıcıoğlu; “Allah bir daha yaşatmasın böyle acılar, çok geniş bir alanı etkileyen, 11 ili etkileyen, çok yıkıcı ve peş peşe olan iki büyük depremle sarsıldık. Depremin etkilediği bölgelerimizi dolaştık, bazılarına birden fazla gittik. 12 ayrı ekiple aslında sürekli sahadayız. Bugün de tekrar Osmaniye ilimize geldik. Depremzedeleri dolaştık; yaralar büyük oranda sarılmış durumda.” dedi. 
Engelli bireylerin olduğu ailelere, konteynerlere yerleştirilmesinde öncelik tanınması gerektiğini vurgulayan Yapıcıoğlu, “Çünkü enkaz altıdaki insanların kurtarılması, o acil gıda ve barınma ihtiyaçları, ısınma ihtiyaçları, giyecek ihtiyaçları artık belki onlar konuşulmuyor. Sahada dolaştık, engelli bireyleri olan bazı ailelerimizle karşılaştık. Onların bir an önce konteyner kentlere geçilme gibi talepleri var, onu dile getirdiler. Ne zaman geçeceklerini soruyorlar? Engelli bireyleri olan ailelere konteynerlere geçme konusunda bir öncellik tanınmalı.” ifadelerini kullandı. 
Depremzede vatandaşların konut sorunun çözülmesi gerektiğini belirten Yapıcıoğlu, “Fakat şu anda havalar biraz nispeten depremin ilk günlerine göre, ısınmasıyla birlikte barınma sorunu büyük oranda burada da çok. Buraya gelmeden önce Kredi Yurtlar Kurumunun yurduna uğradık. Orada da bin 800 kişi kalıyor. İnşallah bu yaralar hızlı bir şekilde, sarılacaktır. Bundan sonraki etap artık, depremzede vatandaşlarımızın kalıcı konutlarına yerleşmesi, yerlerin tespitiyle inşaatların bir an önce başlanması. Halkın beklentisi bizim sahada gözlemlediğimiz şeylerdir.” dedi. HÜDA PAR olarak depremin ilk anından itibaren sahada olduklarını anımsatan Yapıcıoğlu, “Birde ben şu hususun özellikle altını çizmek istiyorum; İlk günlerde milletçe bir seferberlik halinde adeta millet olarak yardım olup yağdık, her tarafa. Sivil toplum kuruluşu ile kamu kurumları ve şahıslarla belki yerel yönetimlerle iyi bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Her hangi grup veyahut parti ayrımı gözetmeksizin bunu söylüyorum. Belki bunun istisnaları vardır, ama çoğunlukla halkımız iyi bir sınav verdi, ben bu inançtayım. İnşaallah Allah bir daha böyle acılar bize yaşatmasın, bundan böyle felaketlerle karşılaşmayız, ama bu felaket belki bir yönüyle bizim kardeşliğimizi pekiştirdi, memleketin doğusunu batısını, kuzeyini güneyini, birbirine yaklaştırdı. İnsanlarımızı bir birine yakınlaştırdı. Buda belki işin artı tarafı.” şeklinde konuştu.
Depremzedeler için yapılan yardımların koordineli ve zamana yayılması gerektiğine vurgu yapan Yapıcıoğlu, “Bizim şunu da unutmamamız lazım; ilk günlerde evet yardımlar çok yapıldı, çok yoğun bir şekilde yardımlar bölgeye yağdı. Hatta bazı yetkililer şu açıklamayı yaptılar; yeter artık yeter, gönderdiğiniz yardımlar ihtiyaç fazlası ve israf oluyor, dediler. Gerçekten ilk günlerde mesela belki ilk gün yetersizdi, ama üçüncü günden sonrası ihtiyaç fazlası ekmekler geldi ve bunların bir kısmı çöp oldu, çabuk bayatladı, raf ömrü kısa olan gıdalar, belki israf oldu. Fakat şunu unutmamak lazım ki; şu depremzedelerin önemli bir kısmı özellikle çadırda yaşayana insanlar, kendi aşlarını şuanda pişiremiyorlar, onlara hazır yemekler yapılıp getiriliyor ya da kumanyalar dağıtılıyor. Bu hazır yemekleri dağıtan çok sayıda, sivil toplum kuruluşu, yardım kuruluşları var, vakıflar var, dernekler var. Ve onların bir kısmının erzakları, depoladığı erzaklar tükenme noktasına gelmiş, hatta bazıları bitmiş. Bir anda öyle çok yoğun bir şekilde, yardım yapılıp, sonradan birden bire kesilmesi bazen sıkıntılar getirebilir. Çünkü bu yardımlara ihtiyaç hisseden çok sayıda insan var. Bütün yardım severlere şu çağrıyı yapmak istiyorum; lütfen yardımlarınızı peyderpey gönderin, bunu zamana yayın, parçalar halinde gönderin, ta ki ne bu gıda maddeleri israf olsun ne de bu gıdalara ihtiyaç hisseden ihtiyaç duyan vatandaşlarımız gıdasız kalsın.” dedi.
HÜDA PAR Osmaniye İl Başkanlığı