Korona virüs hastalığının Türkiye genelinde ciddi bir hızla artış gösterdiği şu günlerde insanlar, en çok sağlıklarına ve beslenmelerine dikkat ediyorlar.

Kilis’e özgü kara üzüm kurak iklimde yetiştiğinden dolayı şeker oranı diğer bölgelerde yetişen kara üzümlere göre daha yüksektir. Kilisli büyükler sürekli üşüyen herkese kara üzüm yemelerini tavsiye ederlerdi. Kilis’te kara üzüm genelde kış aylarında leblebi ve ceviz gibi çerezlerle birlikte tüketilir.

İşte Kilis Karası Üzümün Faydaları:

Zayıflamak için yapılan rejimlerin ana ürünü olan kara üzüm, bağırsaklara da iyi geliyor. Ayrıca üzümün kabuk ve çekirdeklerinin bağırsak metabolizmasını hızlandırdığı söyleniyor.

Kara üzümün kabuğunda bulunan ve fitoaleksin grubu bileşiklerden olan resveratrol vücutta kanser oluşumunu engellemede katkı sağladığı iddia ediliyor.

Kara üzüm, içerdiği meyve asitleri ve lifli yapısından dolayı mideye zarar vermeksizin böbrek ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve kanın temizlenmesi için yardımcı olur.

Kara üzüm, vücuttaki yağların erimesi için yardımcı olur.

Kara üzüm, vücudu virüslere karşı daha dirençli hale getirir.

Kara Kara üzüm, cildin taze ve temiz bir görünüm almasında etkilidir.

A, B1, B2, C vitaminleri içeren kara üzüm aynı zamanda çok çeşitli mineraller de (demir, çinko, potasyum, magnezyum, fosfor) içeriyor.

Kilis Postası