Tarihi eserlerin restorasyonunda görev alacak çalışanları sertifikalandırmak amacıyla hayata geçirilecek olan “KURAM Mesleki Sınav Merkezi” projesinde paydaş kurumlarla yapılan ilerleme toplantılarında bu kez Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bayındır Memursen ile revizyon toplantısı gerçekleştirildi. 

 AB ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından desteklenen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi'nin Sözleşme Makamı; Operasyon Faydalanıcısı MYK olan KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesinde, paydaşlardan Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bayındır Memursen ile yapılan revizyon toplantısı 13 Temmuz’da gerçekleştirildi. 

Online düzenlenen toplantıya faydalanıcı kurum Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM) yetkili temsilcisi Ömer Faruk Kültür, proje koordinatörü Ali Reyhan Esen, proje asistanı Merve Sena Kaymak, Expert-1 İrem Güzelaydın, Expert-5 Mohammad Eyad Kamacheh, Expert-3 Sinan Bakan, eş faydalanıcı kurum tarafından görevlendirilen Murat Yavuz, proje ilgili paydaşlarından olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Esin Serttaş Yaren ve paydaş Bayındır Memursen’den Aydan Topuz katıldı. 

 Restorasyonda kavramlar yerine oturuyor

 Açılış konuşmasını koordinatör Ali Reyhan Esen’in gerçekleştirdiği toplantıda, proje asistanı Merve Sena Kaymak, toplantı konuları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Ali Reyhan Esen örnek olarak Kagir Eser Restorasyonu alanında Seviye-4 ve Seviye-5 UMS belgelerinde gerçekleştirilen revizyonları toplantı katılımcılarıyla paylaştı. Bayındır Memursen temsilcisi Aydan Topuz’un geçmişte yaşanan proje deneyimleri hakkında ayrıntılı bilgiler aktardığı toplantıda VGM temsilcisi Esin Serttaş Yaren de UMS ve UY belgelerinde alçı, resim, kağıt ve deri restorasyonları gibi alt birimlerin birbirinden ayrılması gerektiği önerisinde bulundu. 

Düziçi Haber