Osmaniye’nin Hasanbeyli ilçesinde bulunan ve Osmanlı döneminde kullanılan Hükümet Konağı da depremde ağır hasar gördü.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Osmaniye’de birçok tarihi eser niteliği taşıyan binalarda zarar gördü. Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Cebelibereket Sancağının idare edildiği yer olan Hükümet Konağı, depremde ağır hasar alarak kısmen yıkıldı.

1874 yılında yapılan Cebelibereket Hükümet Konağı, bozulan merkezi idareyi tekrar düzenlemek için Osmaniye’nin sancak denilen yerleşim birimine dönüştürülmesi üzerine inşa edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde otoritenin bozulması nedeniyle asayişi yeniden sağlamak ve aşiretleri itaat altına almak amacıyla Osmaniye kazası oluşturuldu.

Bir dönem Halep eyaletine bağlı olan kazanın merkezi daha sonra Osmaniye’nin Hasanbeyli ilçesine bağlı Yarpuz Yaylası'na taşınarak Osmaniye Cebel-i Bereket Sancağı adını aldı. Bu sancağa Payas, Hassa, Bulanık (Bahçe) kazaları taşındı. 2. Meşrutiyet ile Osmaniye Cebel-i Bereket Sancağı Yarpuz’dan Osmaniye merkeze taşınmıştı.
Haber Merkezi