Düziçi Terör Mağdurları Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Derneği Başkanı İsmet TOPAL; 21 mart 2022 nevruz Bayramını nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada; Atalarımız 21 martta Ergenekondan çıkışını, bolluk,bereket,sevgi, kardeşlik,dostluk,kaynaşma,birlik, beraberlik ve milli Bayram olarak kutlamışlardır. Dedi.
Başkan TOPAL; Türklerin en eski milli Bayramı Nevruz Bayramıdır.Nevruz, gece ile gündüzün denkleştiği, tabiatın dirilişe, uyanışa geçtiği 21 Mart günü kutlanır. Nevruz, ay yılını esas alan takvime göre, 9 Mart'ta kutlanılırdı. "Baba hesabından Mart dokuzu" deyimi ise, güneş takvimine geçtiğimiz yıllardan sonra ortaya çıkmış olmalıdır. Ay takvimi ile güneş takvimi arasında 13 günlük bir zaman farkı vardır; bu eklenince, Nevruz Bayramı olarak 21 Mart'ta kutlanmaktadır.Türk kültüründe ve Türk tarihinde önemli bir yeri ve köklü bir geçmişi vardır.Türklerde nevruzla ilgili inanış ve uygulamaların M.Ö 3.Y.Yıldan yani Metehan zamanından beri var olduğu bilinmektedir.Nevruz Bayramı ülkemizde daha çok yıl sırtı 9 mart ,mart bozumu,sultan nevruz gün doğumu,yeni gün Türkçe isimlerle bilinmektedir. Tarih boyunca Türk toplumunda ve Türk coğrafyasında nevruz Bayram olarak kutlanmaktadır.
Altay Türkleri,Cılgayak Bayramı, Azerbaycan, Ergenekon bozkurt Bayramı, Başkurt Türkleri ekin Bayramı,Doğu Türkistan yeni gün,baş bahar,gagauzIar ilk yaz, Hakas Türkleri cılsırtı,Ulukön,Karaçay,MaIkar,Gollü,Gutan Şaban toy,Teğri toy,Kazakistan Türkleri ulus günü Kazak Türkleri ve kara papak1ar, Tekmeler, Ergenekon Bayramı,Kumuk Türkleri yazbaş, Nopy Türkleri şaban toy,Türkmenler taze yıl Uygur Türkleri yeni gün olarak kutlamaktadırlar.Yani baharın gelmesi havaların ısınmasıyla bahar bayramı olarak her yıl Türkiye de bütün Türk dünyasında 21-23 mart tarihleri arasında çeşitli etkenlerde nevruz Bayramı olarak kutlanmaktadır.21 Mart tarihinde 1991 den itibaren Azerbaycan Özbekistan,Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan Nevruz Bayramını resmi tatil olarak ilan etmişlerdir.
TOPAL; Ülkemizde de nevruz bayramının Türk Cumhuriyetlerinde olduğu gibi resmi tatil olmasını, oralarda Devlet tarafından yapılan etkinlikler gibi Resmi kurumlar, Sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve vatandaşlarımız tarafından nevruz bayramı programı organize edilerek, kültürümüze uygun çeşitli etkinliklerle, bütün ülke genelinde ay yıldızlı Bayrağımızla, örse demir koyup döverek kutlanmalı geleceğimizin teminatı olan, değerli gençlerimize ve sevgili öğrencilerimize anlatılmalıdır.
Binlerce yıllık tarihi olan nevruz bayramı ne idüğü belirsiz üç beş tane sokak çapulcusu ve terör yandaşları nevruz bayramını tarif edemez .Tarif ederse de 300 milyonluk nüfusu ile Türk dünyası ve Türkiye cumhuriyeti devleti özüne ve kültürüne göre tarif eder ve yüce milletin nevruz bayramını olarak kutlar. Dedi.
TOPAL; Tarih boyunca bu kültürümüze sahip çıkan, yaşatan ve yaşatılmasına vesile olan Metehan,Alparslan,Fatih sultan Mehmet han, Mustafa kemal Atatürk ve nice bilge liderleri bilim ve ilim adamlarını rahmet minnet ve saygıyla anıyoruz, Onların aziz hatıralarını yaşamalı ve yaşatmalıyız. Şahsım ve derneğimiz adına 21 mart 2022 Nevruz Bayramını en içten duygularımla kutluyorum. Nevruz Bayramının Yüce Türk milletine birlik ve beraberliğimize, sevgi ve kardeşliğe vesile olmasını cenabı Allah’tan diliyor saygı ve hürmetlerimi sunuyorum. Dedi.