Enerji veren ve insanı soğuktan koruyan geleneksek ev yapımı tatlıların tüketiminin, soğukların kendisini hissettirmeye başlaması ile birlikte arttığı dikkat çekiyor. Kilis’te üzüm suyundan ve pekmezden üretilen cevizli üzüm sucuğu, muska ve bastık gibi geleneksel tatlıların tüketimi, kış soğuklarının iyiden iyiye kendini göstermesi ile gün geçtikçe artıyor.

Kış aylarının en güzel tatlısı

Zahmetli bir üretim aşamasından geçtikten sonra hazır hale gelen üzüm sucuğu, eskiden Kilis’te hemen hemen her evde yapılırdı. Günümüzde ise apartman hayatının giderek yaygınlaşması ile birlikte, üzüm sucuğu yapımının da düştüğü gözleniyor. Çünkü üzüm sucuğu yapımında geniş bir alana ve birçok araç gerece ihtiyaç duyuluyor. 

Bugünlerde birçok kişi üzüm sucuğunu hazır almayı tercih ederken, halen bahçeli eski Kilis evlerinde oturan veya imkanı olan Kilisli vatandaşların kendi yiyecekleri üzüm sucuklarını hazır almak yerine kendileri yapmayı tercih ettiği dikkatlerden kaçmıyor.

45’e de var 85’e de!

Eskisi gibi evlerde yapamıyoruz. Peki üzüm sucuğu almak istediğimizde fiyat nereye kadar tırmanıyor? Üzüm sucuğunda fiyat bir hayli değişiklik gösteriyor. Hakiki üzüm suyu ile yapılan sucuklar 75-85 TL arasında satılırken, 45 TL’ye kadar üzüm sucuğu bulmak mümkün oluyor.

 

(Kilis Postası Haber Merkezi)