İl Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut yaptığı açıklamada, “Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla Bakanlığımız tarafından başlatılan ‘Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği’ ile birlikte ilimiz ve ilçelerimiz de yoğun bir çalışma başlatılmış ve tüm gıda kontrol görevlilerimizce denetimler büyük bir hassasiyet ile devam edecektir.” dedi.

Bulut, Bakanlığın ‘Tarladan Sofraya Gıda Güvenliği’ sloganıyla çıkmış olduğu yolda tüm gıda, üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinin denetiminin 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağılığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gerçekleştirildiğini belirtti.

Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanmasının Bakanlığın sorumluluğunda olduğunu kaydeden Bulut, “Bu yıl Bakanlığımız gıda işletmelerinde yapılan rutin denetimlerine ilaveten 17-22 Şubat 2020 tarihleri arasında denetim seferberliği başlatmıştır. Denetim seferberliği kapsamında 17 Şubat 2020 Pazartesi günü süt ve süt üreten işletmeler ve takviye edici gıda üretimi yapan iş yerleri denetlenmiştir.” dedi.