Üç günde kontrol altına alınan yangına 620 personel ve 202 araçla müdahale edilirken ülkenin bir çok kentinden ekip yangın söndürme çalışmalarına destek verdi.
Merkeze bağlı Kazmaca Köyü Meydan Mahallesi'nde 28 Temmuz günü saat 15.15'te başlayan orman yangını rüzgarında etkisiyle kısa sürede 15 kilometrelik bir alan yayıldı.
Yerleşim yerini tehdit eden alevlere karşılık merkeze bağlı Kazmaca ve Sarpınağzı köyleri başta olmak üzere Kadirli ilçesi Karatepe köyüne bağlı birçok mahallede tedbir amaçlı boşaltıldı.
2 uçak, 4 helikopter, 149 adet arazöz ve su tankı, 47 adet iş makinesi ile toplamda 202 adet araçla 620 personelin müdahale ettiği yangın yaklaşık 3 gün içerisinde kontrol altına alındı. Yaklaşık bin 500 hektar ormanlık alanın küle döndüğü yangında bazı ev ve ahırlar ile hayvanlarda zarar gördü.
Yanan ağaçlardan geriye sadece küllerin kaldığı ve birçok alanın yangından etkilendiği görüldü. Soğutma çalışmalarının devam ettiği bölgede yangından etkilenen vatandaşlarında yaraları sarılmaya başlandı.

Haber Merkezi