Albümün adı nedir?kaç şarkıdan oluşuyor?

Albümün adı AŞK-I ANKA.Sözleri ve müzikleri bana ait 3 şarkı var albümde.İsimleri ;Yalnız Hayaller Kaldı,Leyli Yar ve Aşkım Beni Unutma.Yalnız Hayaller Kaldı adlı şarkımda İlkay Akkaya ile düet yaptık.Leyli Yar şarkımda Murat Kekilli ile düet yaptık.Bu iki şarkı yayınlandı.Şu anda Youtube’da.Aşkım Beni Unutma ise 6 Martta yayınlanacak.O şarkımı ise tek söyledim.

Neden AŞK-I ANKA?

Anka Kuşu mitolojide küllerinden kendisini yeniden yaratması ile bilinir.Uzun zamandır single ve albüm anlamında bir çalışma yapmamıştım.Her insan gibi hayatın önümüze çıkardığı şeylerle boğuşuyordum ben de.Bir karar vermem ve bundan sonraki hayatıma bu kararla devam etmem gereken bir süreç yaşadım.Geriye dönüp baktığımda ne zaman çıkmazlara girsem hep müzik olmuştu elimden tutup çıkaran. En iyi sırdaşım yoldaşım olmuştu hayat boyunca.Kendimi en iyi ifade edebildiğim şeydi. Bir nevi kendi küllerimde bir hesaplaşma yaşadım ve bundan sonraki hayatıma sadece müziği koydum.Aşk-ı Anka ismi böyle çıktı.

Yalnız Hayaller Kaldı şarkısı sanki bir hikaye anlatıyor gibi. Nedir hikayesi?

Bu şarkı böbrek yetmezliği ile mücadele eden bir kızımızı anlatıyor. Öyle ki; kendisine uygun böbrek bulununcaya kadar, diyalize bağlı olarak yaşamak zorunda.Böbrekler yeterince çalışmadığı için kana kana su içemiyor bir pamuk parçası ıslatılarak dudaklarına değdirilmek koşulu ile  su ihtiyacı karşılanıyor.Bir süre sonra bir yandan böbrek bulunamayışı ile ağırlaşan durumu bir yandan susuzluk,halüsinasyonlar görmeye başlıyor.Gaipten sesler duyuyor sürekli.Uzun süren bu bekleme sürecinde maalesef kabusları artarak devam ediyor. Yine böyle bir kabus halindeyken gördüğü halüsinasyonda hayatta olmayan annesi onu çağırıyor.Hastanedeki yatağından kalkıyor pencereye doğru yaklaşıyor ve maalesef penceredendüşerek hayata veda ediyor.Bu gerçekte yaşanmış bir hikaye değil.Bir filmden...Onu izlediğimdeki duygularla yazmıştım bu şarkıyı.Gerçek hayatta da böyle hikayeler yaşanıyor maalesef.Bu yüzden organ bağışı çok önemli.Bir sürü insanda yaşamaya devam ediyorsunuz aslında.

Klipte ise hayatın döngüsünü anlatmaya çalıştık .Gerçekleşmemiş her hayalin ardında bir yalnızlık bekler.Bir hayal kırıklığı bir hüzün sarmalı...O yüzden hayallerinizden asla vazgeçmeyin dedik aslında yaşamın gerçekliğini gösterirken.

Klipte babam ve annem oynadılar.Hem bir anı olarak kalacak bana ve sevenlerine hem de en samimi onlardan alacağımı düşündüm duyguyu.Temsili olarak yaşlı bir karı kocayı oynadılar.Babam emekli bir öğretmen.Birçok yerde görev yapmış.Oralarda anıları var.Çocuklar büyütmüşler her birisi uçmuş gitmiş yuvadan iş güç evlilik gibi sebeplerden.Ve bir karı bir koca kalmışlar bir başlarına.Bize anlatabildikleri dışında anlatamadıkları ne kadar yarım kalmışlıkları olmuştur hayatta…Gerçekleştiremedikleri hayalleri bir yanda diğer yanda engel olamadıkları hayatın ayakları altından hızla kayıp gidişi…O duyguları almaya çalıştım onlardan.Ve bence gayet de başarılı bir performans sergilediler.Değme oyunculara taş çıkardılar vallahi.Ben bile şaşırdım.

Neden İlkay Akkaya?

İlkay Akkaya bir defa Türkiye müziğinin çok önemli bir sesi…Kendine has duruşu ve tavrı  ile de yıllardır bu alanda çok değerli çalışmaları olan bir isim…Sesinde bir hüzün var hep. Duygusubambaşka…Öncelikle şarkı için en doğru isimdi bence bu anlamda. Ortak bir sürü arkadaşımız vardı. Telefonuna ulaştım ve arayıp projeden bahsettim. Şarkıyı paylaştım kendisiyle. Projede olmak istediğini söylediğinde havalara uçtum sevinçten. Sonra kayıtlara geldi stüdyoya ...Önce vokal kayıtları alındı. Ardından klip için stüdyoda çekimler yapıldı. Bahsettiğim çekimler öyle bir iki dakika değil saatler sürdü hatta gün boyu desem yeridir… sürecin hiçbir aşamasında bir kere of demedi.Daha fazla nasıl katkım olabilir ruhuyla sonuna kadar sabırla oldu sürecin içerisinde. Sonra şarkının mix sürecinde ve klibin kurgu ve montajında kendisiyle yaptığım paylaşımlarda hep fikir vermeye devam etti. İyi ki oldu bu projede. Çoğu ismin yapmadığı yapmayacağı bu anlamlı desteğiyle onure etti.

Leyli Yar şarkında Murat Kekilli ile düet yaptın. Nasıl oldu süreç?

Murat benim 2000’li yıllardan arkadaşım.Adana’da önce komşu mekanlarda sonra da aynı mekanda sahne almıştık bir dönem.Murat başka bir adamdır.Kıskançlık,kibir,ego bunlar hiç uğramamıştır ona.Çok güzel bir yüreği vardır.Çok sık olmasa da ara ara telefonlaşır hal hatır sorardık.Sağolsun bahsini ettiğim anda ‘başımla beraber kardeşim.Sana destek olmasak kime olacağız’ dedi.Özel sebeplerden klipte oynayamadı ama geldi vokal olarak yanımda durdu aslanlar gibi .Sonra sosyal medya hesaplarından paylaşımları ile destekledi.Dedim ya başkadır Murat.Eskimeyen ve hiç eskimeyecek bir dost o.

Leyli Yar'ın klibini burada çektin ...

Evet.Cok eğlendik çekimlerde.Seven ama evlilikten korkan bir adam ile onu ikna etmeye çalışan bir kadının hikayesini anlatmaya çalıştık.Dogal ve samimi olsun istedik.Öyle çok profesyonel durmasın günlük hayatta olan bir şeyler olsun dedik.Yani bizim çekerken eğlendiğimiz görüntüleri insanlarla paylaştık aslında.Bir anlamda o an buluştuk hadi çekiyoruz dedik ve çektik.Bir iddiamiz yoktu çok iyi bişey olsun diye.Hepimize bir anı kaldı.Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

 Müzik piyasası hakkında ne düşünüyorsun? Nasıl bir sektör?

Müzik piyasası zor bir ortam.Maalesef istisnalar dışında kimsenin diğerinin bir yere gelmesini istemediği bir alan maalesef.Eğer ellerinde olanak varsa güçleri yetiyorsa üstünü örtmeye kimseye göstermemeye çalışırlar seni.Oysa işimiz duygu ve duygu insana özgü bir durumdur.Bir insan kendine güveniyor,inanıyor ve eminse başka birini neden kıskanır ki.Bence bunlar olmadığı için yapıyorlar. İşte böyle bir piyasada İlkay Akkaya’nın ve Murat Kekilli’nin bu desteği çok anlamlı oldu benim için.

Müzik piyasasına geç kaldığını düşünüyor musun?

Ben bu piyasada bir şeyler yapmak için her yola çıktığımda inanılmaz aksilikler ve talihsizlikler yaşadım.Ne zaman bir single ya da albüm çalışması yaptım ülkede birşeyler oldu.Dolar krizi,İstanbul depremi,şehit haberleri,sel baskınları vs.hep bu tarz şeyler oldu.Birazcık da verilen sözlerin tutulmamasıriyakarlıklar bir süre sonra yoruyor ve çarpıp kapıyı çıkıyorsunuz.Yüreğiniz kaldırmıyor her seferinde altadılmayı.Ve canı cehenneme deyip gidiyorsunuz.Ama içinizde bitmiyor.Siz ondan gidiyorsunuz ama o sizden gitmiyor .Öyle de oldu.O kadar ara vermeye ve uzak durmaya rağmen yıllar sonra yeni bir isim gibi yine heyecanlı yine üreten bir Talat olarak geri döndüm.Bu anlamda şunu rahatlıkla söyleyebilirim.Başlanılan hiçbir iş için geç kalmış sayılmazsınız.Yeter ki başlayın.Ve kimse hayallerinden vazgeçmesin.Yoksa ömür boyu bırakmaz peşinizi ve bir gün fırsatını bulduğunda çıkıverir karşınıza.

Önümüzdeki dönemde hangi projeler var?

6 martta yeni şarkı çıkıyor.Albümün üçüncü şarkısı Aşkım Beni Unutma.Çok umutluyum o şarkıdan çok sevileceğini düşünüyorum.Yaz şarkılarından oluşan 2-3 şarkılık bir single hazırlığı yapıyoruz.Mayısa yetiştirmeye çalışıyoruz ekip arkadaslarımla.Onun dışında konserler başlayacak yakında.Beste yapmaya devam ediyorum.Fabrikanın bacasını söndürmemeye özen gösteriyorum yani.Yeni bir şeyler yapmak için yola çıkan arkadaşlarıma destek olacağım.Bestelerimi söylemekisteyenlere besteler vereceğim.Yaşadığım sürece sanatın birçok alanında üretmeye gayret edeceğim.Kitaptan tiyatroya sinemadan belgesele…Ama ilk sırada her zaman müzik olacak ve ondan zamanım kalırsa yapacağım diğerlerini.

Teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.Buradan sizin aracılığınızla okurlarınızdan kliplerimi izlemeyi şarkılarını dinleyip yorum yapmaları rica ediyorum.